Bóg cyborgów. Technika i transcedencja – książka w całości dostępna online

Przyznam, że trochę czasu minęło, jednak udało się „uwolnić” moją książkę Bóg cyborgów. Technika i transcendencja. Jest ona w pełni i za darmo dostępna w internecie. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ mogę podzielić się ideami, które z racji tradycyjnego nośnika były ograniczone do pewnej liczby egzemplarzy.

W książce ukazuję w jaki sposób transcendencja łączy się z techniką tworząc ich hybrydy. Przy czym moją intencją nie jest redukcja techniki do transcendencji lub odwrotnie, ale wskazanie na to, że tworzą one dynamiczny układ, w którym to człowiek (z racji wysokiego stechnicyzowania środowiska jego życia i bezpośrednio jego ciała i umysłu – już cyborg do pewnego stopnia). Moją ideą jest to, że ta sytuacja wcale nie musi oznaczać anihilacji ludzkich wartości, usunięcia dążności ku transcendencji, tylko do pewnych przeformułowań i uaktualnień nastawienia człowieka względem transcendencji, która jest obecna w fenomenach, które dotąd nie były za takowe uznawane. Pokazuję też zagrożenia – największym  z nich jest powstanie technologicznej transcendencji, która oferując człowiekowi nowe możliwości kształtowania własnego życia sytuuje tą transcendencję w technice. Tu poddaję krytyce idee nieśmiertelności i zawłaszczenia ludzkiego horyzontu przez technonaukę, która stanowi granicę ludzkiego doświadczenia. To najbardziej ogólnie zarysowana intencja autorska.

Książkę można ściągnąć tutaj:

Rafal Ilnicki – Bóg cyborgów. Technika i transcendencja

Umieszczanie książek naukowych w takiej formie ma same plusy obejmując zarówno nie wymagającą nakładów finansowych dystrybucję, dostępność i widzialność danej pozycji, ale co najważniejsze – umożliwia książce swoiste życie po życiu. Po wyczerpaniu nakładu możne ona nadal stanowić przedmiot dyskusji a wystawienie jej na publiczny widok przyciągnąć istotne głosy osób zainteresowanych, które przyczynią się do tego, że czyjaś praca naukowa będzie mogła zostać w szerszy sposób skonfrontowana. Taka jest idea pisania obszerniejszych prac pisemnych. Polecam każdemu staranie się o to, żeby jego prace były w ten sposób dostępne.

Zapraszam do zapoznania się z moimi ideami, do dyskusji i wymiany refleksji.

Odnośnik do pełnej wersji książki w repozytorium Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza: proszę kliknąć tutaj.

3 uwagi do wpisu “Bóg cyborgów. Technika i transcedencja – książka w całości dostępna online

  1. Dzięki za udostępnienie tej książki. Szkoda, że nie zwróciłem na nią uwagi jakiś rok wcześniej, ale od teraz w wielu kwestiach, w przyszłych badaniach, będzie dla mnie podstawą 🙂 Serdecznie pozdrawiam Autora!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s