Ile Web-ów jeszcze?

Web 1.0 – strony internetowe

Web 2.0 – portale społecznościowe

Web 3.0 – sieci semantyczne

Web 4.0 – rzeczywistość rozszerzona (augmented reality)

Web 5.0 – sieć symbiotyczna (le Symbio-net)

O ile co do pierwszych trzech raczej trudno mieć wątpliwości (można je mieć w stosunku do samej celowości wyróżniania kolejnych generacji Web-ów, ale już nie dystynkcji opartej na ich społecznym wykorzystaniu), to czwartą i piątą podaję za Joelem de Rosnay . Łączy on Web 5.0 z singularnością – wyłonieniem się nowej jakości sztucznej inteligencji, ale w przeciwieństwie do Raya Kurzwiela łączy ją nie z niezależną od człowieka formą inteligencji, ale właśnie z możliwością stworzenia globalnej, wspólnej ludzkości inteligencji, czyli widzi w tym globalny mózg jako efekt przyłączania układów nerwowych do systemów technologicznych. Zbiega się to z analizami Kevina Warwicka, który twierdzi, że technologie przyszłości będą związane bezpośrednio z mózgiem. Ale czy Web od początku nie był na równi technologią kognitywną w takim samym stopniu co społeczną?

Jak widać jeszcze nie osiągnęliśmy stanu rzeczywistości integralnej – wiele jeszcze musi zostać rozpuszczone przez przyłączanie wszystkiego do technologicznego systemu. Pomimo różnych ocen tego zjawiska, mogę powiedzieć, że tendencja jest raczej jasno zarysowana i odpowiada wszechkoneksjonizmowi, czyli przyłączaniu wszystkiego do wszystkiego. Żeby móc jednak coś do czegoś podłączyć, to rzeczy te muszą dzielić ten sam interfejs, inaczej będę one blokowały kolejne połączenia.

Dlatego też najprawdopodobniej pojawią się kolejne Web-y, zarówno jako efekty działania marketingu, skutki planetarnego rozproszenia się nowych technologii, czy też w wyłonią się one w charakterze jednej globalnej sieci WEB-u – już nie oznaczanego żadną cyfrą.

var _gaq = _gaq || [];
_gaq.push([‚_setAccount’, ‚UA-22904240-1’]);
_gaq.push([‚_trackPageview’]);

(function() {
var ga = document.createElement(‚script’); ga.type = ‚text/javascript’; ga.async = true;
ga.src = (‚https:’ == document.location.protocol ? ‚https://ssl’ : ‚http://www’) + ‚.google-analytics.com/ga.js’;
var s = document.getElementsByTagName(‚script’)[0]; s.parentNode.insertBefore(ga, s);
})();

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s